• slacklife.therapy@gmail.com

JAK ZAČÍT OD ZÁKLADŮ ANEB O NOZE A MOJE DOBRODRUŽSTVÍ BEZ BOT

JAK ZAČÍT OD ZÁKLADŮ ANEB O NOZE A MOJE DOBRODRUŽSTVÍ BEZ BOT

Lidská noha se skládá z 26 kostí, 107 vazů a 19 svalů. Svým anatomickým uspořádáním se jedná o velice komplexní a složitý mechanismus. Pro dokonalou funkci nohy jsou podstatné správně vytvořené klenby nožní: podélná a příčná. Klenutí nohy způsobuje, že se noha neopírá o povrch celým chodidlem, ale jen ve třech místech. Pomocí této klenby, ve spolupráci vazů a svalů je umožněna pružná chůze a držení rovnováhy. Klenba je velmi důležitá pro rozložení zatížení celého pohybového aparátu. Chodidlo je vlastně takovým zrcadlem vašeho těla. Zkušený reflexolog dokáže pomocí bodů na chodidle diagnostikovat i nejskrytější příčiny nemocí.

Jako fyzioterapeutka a jogínka si velmi uvědomuji význam správného rozložení chodidla a jeho kontaktu s povrchem. Jsem velkým fanouškem chůze na boso. Chodit bosky má velmi pozitivní vliv na zdraví. Ne každému to ale vyhovuje v jeho životním stylu. Jako highlinerka (highline= slackline napnutá ve výšce) často chodím po horách, po kamenitých cestách, přes potoky a ne vždy za slunečného počasí.  Trochu jsem si nevěděla rady, jak to udělat s chozením na boso. Připadalo mi, že bych si domů z hor místo sportovních výkonů a dobrodružství, přinesla tak akorát zápal plic.

 

Proto, když se mi naskytla možnost spolupracovat s českou firmou Skinners, ani trochu jsem neváhala. A abych nepsala jen článek, který vám bude něco propagovat, rozhodla jsem se Skinnersky nejdřív pořádně otestovat. A to ve vlhkých, nevlídných podmínkách nebo za deště, přes potoky a samozřejmě i na highline.

První test proběhl v loňském roce při výšlapu na vrchol Mont Jovet (2558 m.n.m) ve francouzských Alpách. Čekal mě tříhodinový výstup, chůze několik kilometrů po horském hřebenu a pak zase cesta zpátky. Celou túru jsem absolvovala v ponožkobotách Skinners. Musím říct, že jsem byla příjemně překvapená. Nejenže jsem neskončila s hrozitánskou rýmou, ale dokonce nebyl ani ukopnutý palec. Bylo příjemné opravdu cítit povrch pod nohama a zároveň nemít bolavá chodidla. A ta volnost! Bez pohorek!

Další velký test proběhl v Praze, kdy jsem v listopadu chodila několik dní v ponožkobotách Skinners po našem krásném hlavním městě. Nohy mě nebolely a dokonce se na mě ani nikdo divně nepodíval, že jsem si zapomněla boty. Následující víkend proběhlo testování na highline na Hrubé Skále. Bylo sychravé počasí, ale mně na nohy zima nebyla. Byl to velmi příjemný pocit, nemít promrzlá chodidla a vědět, kam šlapu. Obzvlášť ve výšce, když balancujete na 2,5 centimetrovém popruhu vám to dodá trochu sebedůvěry. Pro mě bylo jasno! Ponožkoboty Skinners se staly součástí mojí výbavy, jak na všední dny, tak za dobrodružstvím.

V zimě proběhla generální zkouška. Ponožkoboty Skinners nechyběly v mém baťohu pokaždé, když jsem šla na slackline nebo na freeride. Konečně jsem se nemusela bát o promáčené nohy. Pokud byla opravdu zima, vzala jsem si pletené ponožky od babičky a na to ponožkoboty Skinners. To víte, my holky máme občas opravdu studené nohy. Dvoje ponožky nebývá nic neobvyklého. Je také dobře známo, že pokud jste v horách a je vám zima na nohy, je vám hned zima všude a únava přijde zanedlouho.

Musím říct, že po půl roce testování, Skinners předčili všechna moje očekávání. Takže pokud chcete udělat něco dobrého pro své tělo. Začnete od základů a to bez bot. A pokud chcete mít nohy v suchu a v teple, není nad zlaté české ručičky, obraťte se na Skinners.

teres

Leave your message